середа, 14 травня 2014 р.
понеділок, 12 травня 2014 р.
Роль хімії для сучасних лікарів
Сьогодні хімія допомагає медицині у боротьбі з хворобами, але обєднання зусиль цих двох напрямків людської діяльності і наук відбулися не одразу. Ці науки пройшли довгий і складний шлях розвитку, перш ніж їм вдалося досягти успіху у вирішенні загальних задач. Хімія робила перші невпевнені кроки, коли медики вже мали у своєму розпорядженні цілий арсенал відомостей і спостережень і часто досить успішно справлялися з хворобами.
Для сучасних лікарів і фармацевтів вивчення неорганічної хімії також має значення, оскільки багато лікарських препаратів мають неорганічну природу. Тому медики повинні знати їх властивості: розчинність, механічну міцність, реакційну здатність, впливом геть чоловіки й довкілля.
Сучасна медицина широко досліджує взаємозв'язок між змістом хімічних елементів в організмі й виникненням та розвитком різноманітних захворювань. Виявилося, що особливо чуйно організм реагує зміну у ньому концентрації мікроелементів, т. е. елементів, присутніх в організмі кількості, меншому 1 р на 70 кг маси людського тіла. До таких елементам ставляться мідь, цинк, марганець, молібден, кобальт, залізо, нікель.
З неметаллоидов живими системах практично можна натрапити на атоми водню, кисню, азоту, вуглецю, фосфору і сірки у складі органічних сполук і атоми галогенів і бору як у вигляді іонів, і у складі органічних частинок. Відхилення не у змісті більшості з цих елементів живими організмах часто призводить до досить важким порушень метаболізму.
Більшість хвороб обумовлена відхиленням концентрацій будь-якого речовини від норми. Це з тим, це дарує величезне число хімічних перетворень всередині живою клітиною відбувається у кілька етапів, і з речовини важливі клітині не власними силами, є лише посередниками у ланцюги складних реакцій; але, якщо порушується якесь ланка, то вся ланцюг внаслідок часто перестає виконувати свою передатну функцію; зупиняється нормальна робота клітини по синтезу необхідних речовин.
Доведено, що зі зміною концентрації цинку пов'язано протягом ракових захворювань, кобальту і марганцю – захворювань серцевого м'яза, нікелю – процесів згортання крові. Визначення концентрації цих елементів у крові дозволяє іноді знайти ранні стадії різних хвороб. Так, зміна концентрації цинку в сироватці крові пов'язані з протіканням захворювань печінці та селезінки, а концентрацій кобальту і хрому — деяких серцево-судинних захворювань.
Проте слід пам’ятати, що хімія може приносити не тільки користь, а й завдавати шкоди, якщо речовинами й матеріалами користуватися неправильно, не знати їхніх властивостей і впливу на людину, навколишню природу, якщо погано уявляти собі особливості їх хімічних перетворень.
Саме тому кожна людина має оволодівати хімічними знаннями й уміти користуватися ними практично. Академік М. М. Семенов, лауреат Нобелівської премії, говорив: «Всі ми поєднуємо з хімічною наукою подальший прогрес у пізнанні світу, що нас оточує... І не може бути в наші дні спеціаліста, який міг би обійтися без знання хімії».Отже, юні друзі, ким би ви не стали в майбутньому, вам будуть потрібні хімічні знання. Оскільки хімія важлива не лише у медицині а й у буденому житті!
Підписатися на:
Дописи (Atom)